niedziela, 16 sierpnia 2015

Czas na wiedźmy: notka o Czystej krew.

Książki


Czysta krew *** została napisana przez Charlaine Harris (ur. 25.11.1951 r.). Seria ta liczy 13 tomów plus cykl opowiadań (Dotyk Martwych).
Główną bohaterką jest Sookie Stackhouse, telepatka z Bon Temps (luizjańskie miasteczko). Pracuje ona w barze (właścicielem jest Sam Merlotte) jako kelnerka. Seria ogólnie porusza temat koegzystencji wampirów i ludzi. A pierwszym momentem, które zapoczątkowuje serię niefortunnych zdarzeń jest przypadkowe (czyżby...?) spotkanie Sookie z wampirem Billem.
Książka jest napisana z perspektywy pierwszej osoby (Sookie).

Moja kolekcja.
Najciekawiej robi się od 5. tomu, Martwy jak zimny trup. Co nie znaczy, że poprzednie części są gorsze! Po prostu na początku ta seria jest typowym romansem, jednak z czasem autorka rozbudowuje swój świat i wprowadza większą ilość intryg i mniej elementów paranormal romance.

Zbiór opowiadań.

Poniżej są moje recenzje dwóch części Czystej... (niestety za późno wzięłam się za recenzowanie, bo jestem za bardzo pochłonięta, by jak najszybciej skończyć tą serię :>).


*** oryginalna nazwa to The Southern Vampire Mysteries (albo The True Blood Novels lub The Sookie Stackhouse Novels)ja dla ułatwienia wprowadzam nazwę Czysta krewSerial


Na podstawie Czystej Krwi powstał serial (ang. True Blood). Reżyserem został Alan Ball (m.in. Sześć stóp pod ziemią i American Beauty).
Liczy on sobie 7 sezonów (czyli w sumie 80 odcinków). Pierwszy odcinek został wyemitowany 7 września 2008 r., a finałowy 24 sierpnia 2014 r.
Wszystkie sezony można kupić na DVD (ja na razie upolowałam jedynie dwa, bo ceny często sięgają powyżej 100 zł, zwłaszcza tych ostatnich sezonów).
W rolach głównych wystąpili:

  • Anna Paquin jako Sookie Stackhouse,
  • Stephen Moyer jako Bill Compton ,
  • Alexander Skarsgård jako Eric Northman.

Moyer, Paquin i Skarsgård

Jednymi z najjaśniejszych gwiazd tego serialu (wyłączając główne postaci) byli:

  • Nelsan Ellis jako Lafayette Reynolds oraz
  • Lafayette
  • Kristin Bauer van Straten jako Pam De Beaufort.

wampirzyca Pam

Oczywiście jest to moja osobista ocena, ale ... jak można nie kochać 100-procentowej wampiryzmu Pam (te jej wdzianka!) oraz poczucia humoru i maniery Lafayette'a...?!
Ogólnie tak na prawdę większość postaci jest tu bardzo barwna i charakterystyczna. Nie sposób ich ze sobą pomylić. Aktorzy stworzyli świetne kreacje. Chwała im za to!
A co najważniejsze, wampiry są tu brutalne, krwiożercze, żądne władzy i seksu, czyli takie jakie są w rzeczywistości (tak, tak, wampiry nie istnieją...).Jedynie po przeczytaniu znacznej części serii książkowej, mam małe zastrzeżenia co do fabuły serialu. Wiążą się one z niektórymi rozwiązaniami, bądź pominięciu jakiś postaci czy zdarzeń. Uważam, że twórcy serialu niepotrzebnie aż tak zmieniali fabułę, bo przez to były nudne momenty w sezonach (a i czasami cały sezon się nie kleił).
Na szczęście za książki zabrałam się dopiero po obejrzeniu serialu, bo tak postanowiłam: zero książek dopóki ostatni sezon nie minie. Z perspektywy czasu cieszę się, że tak zrobiłam. Mogłabym mimochodem rozczarować się ekranizacją (mimo że Czysta.. na to nie zasługuję, oj nie!).
Openingiem do wszystkich sezonów Czystej krwi była piosenka Bad things Jace'a Everett.
Tak "wyglądał" utwór w serialu:


A tak jako teledysk:

RecenzjeWszyscy martwi razem

Charlaine Harris

To już siódmy tom o przygodach Sookie Stackhouse, telepatki z Luizjany, uwikłanej w świat nieumarłych i innych nadnaturalnych. Tym razem zawędrujemy na północ Stanów, by móc uczestniczyć w szczycie wampirów.
Każdą część tej serii czyta mi się bardzo szybko i przyjemnie. Harris może i nie jest arcymistrzem pisarstwa, jednak wymyśla zgrabne historię, tworzy fajnych bohaterów, a otaczający te postaci świat jest oryginalny i intrygujący.
I miło czasami oderwać się od takich tomiszczów, nieraz pełnych bólu i cierpienia, jak 'Miasteczko Salem' S. Kinga i zagłębić się w nietypowy romans (mam wrażenie, że autorka z tomu na tom coraz częściej rezygnuję z elementów tego gatunku na rzecz akcji - duży plus dla niej!).
Na marginesie, bardzo ciekawą postacią jest tu Quinn - tygrysołak, chłopak Sookie. Aż dziw, że nie został wykorzystany w serialu (ale ten, kto oglądał 'True Blood', wie że serial poszedł innymi torami).
Ogólnie polecam!

Sookie i Bill

Martwy i nieobecny

Charlaine Harris

To już 9. tom serii (a przed nami jeszcze cztery! :)).
Tym razem autorka zaliczyła lekki spadek w porównaniu do poprzednich części. Widać, że "Martwy i nieobecny" jest bardziej eksperymentalną częścią.
Dużo mroku, cierpienia, strachu, wątpliwości.. doświadczymy w tym tomie, a końcówka będzie rodem z "Gry o tron" (cii!).
Niestety autorka nie umie operować napięciem, opisów jest niewiele i są mało rozbudowane, więc wyszło trochę kulawo.
Jednak czytanie o perypetiach Sookie nadal są dla mnie miłym spędzaniem czasu (bohaterka już nie jest taka głupiutka, wręcz zrobiła się waleczna, a świat nadnaturalnych jest bardzo dobrze przedstawiony, z odrobiną tajemnicy). A wampiry... ach, o nich mogę czytać i w dzień i w nocy! :)
Polecam, nie polecam, do tej części dotrą raczej tylko fani.