czwartek, 24 marca 2016

Czas na wiedźmy: książki o Skandynawii.

Niedawno moim hobby została Skandynawia, a w szczególności Norwegia
Od października ubiegłego roku uczęszczam na studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim (czas trwania: 2 lata), które pomagają mi w nauce języka (norweskiego). Ale to zainteresowanie również przeszło na inne dziedziny związane z krajem wikingów.


Studia zmusiły mnie nie jako do szerszego przyjrzenia się Norwegii. Dlatego obecnie staram się wplatać do czytanych przeze mnie książek (średnio 1 egzemplarz na 2 miesiące) książki poruszające skandynawskie tematy.
Do tej pory przeczytałam zaledwie trzy książki, jednakże postanowienie jest jeszcze świeże. :) 

Pierwszą moją książka z tej tematyki była Kraina zimnolubów: Skandynawia dla początkujących, następnie przeszłam na coś cięższego, czyli Skandynawia. Wojna z trollami, a dwa tygodnie temu skończyłam Wakacje w Norwegii.

Na razie skusiłam się jedynie na recenzję Wojny z trollami.* O to ona:
Sięgnęłam po tą książkę w nadziei, że autor przybliży mi - w sposób przystępny (!) - najważniejsze kwestie związane z tym regionem świata. Niestety srodze się zawiodłam. 
"Skandynawia" jest napisana niezbyt czytelnie. Jest tam zawartych dużo informacji mało istotnych z punktu widzenia laika. Nie rozumiem za bardzo wplatania wszędzie polityki. Myślałam, że to będzie miało jakiś ukryty cel, ale książka się skończyła, a nie nastąpił żaden "wielki błysk".
Czytając opisy "Skandynawii", liczyłam po prostu na coś więcej niż tylko suche fakty (niekiedy tak wymieszane, że człowiek się gubił), że autor wykaże się. Nie doczekałam się żadnych błyskotliwych przemyśleń.

Dlatego nie wiem, do kogo skierowana jest ta książka. Osoba początkująca (czyli np. ja) niewiele zrozumie, a "znawca" zapewne się wynudzi. Paru ciekawych rzeczy się dowiedziałam, jednak to zdecydowanie za mało, bym mogła zrozumieć Skandynawię.

Ocena: 6/10


Reszta została oceniona przeze mnie na portalu LubimyCzytać.pl: 

  • 7/10 - Kraina zimnolubów: Skandynawia dla początkujących
  • 5/10 - Wakacje w Norwegii
Najlepszą pozycją okazała się Kraina zimnolubów, ponieważ w sposób świeży, lekki i humorystyczny została przedstawiona mentalność i otoczenie Skandynawów (w formie zbioru reportaży). Ale nadal szukam lepszej książki o Skandynawii bądź samej Norwegii. Żadna z tych pozycji nie spełniła dostatecznie moich oczekiwań.W tej chwili czytam książkę Norwegia. Zarys systemu ustrojowego Marian Grzybowskiego. Dopóki jej nie skończę, nie wystawię jej opinii. Jednak do tej pory czyta mi się ją bardzo przyjemnie, mimo że niekiedy muszę się na moment zatrzymać (moje zainteresowania odbiegają od polityki czy prawa). 


Również sięgam po książki, których akcja dzieję się w Skandynawii, ale jest to fikcja (większa część) przemieszana z historią. Na razie udało mi się przeczytać dwie takie książki, jest to 1. i 2. część serii Północna Droga Elżbiety Cherezińskiej. O to ich oceny:
  • 9/10 - Saga Sigrun (tu: recenzja)
  • 8/10 - Ja jestem Halderd.

Jeśli chodzi o język, w mojej biblioteczce znajduję się Norweski. Szybki Start, Troll 1, słownik polsko-norweski oraz Blondynka na językach. Norweski. Mam również fiszki.
Na pewno polecam dwie pierwsze pozycję. W Trollu są bardzo dobrze wytłumaczone różne działy gramatyki, a Szybki start zawiera przydatne słownictwo, trochę gramatyki oraz ciekawostki i zmusza w miarę do systematycznej nauki.
Na początku uczyłam się trochę z Blondynki na językach. Zastanawiam się, czy do niej nie wrócić, bo słownictwo wydaję się bardzo przydatne do takiego codziennego użytkowania języka.
Do fiszek niestety nie mogę się przekonać. Miałam dwa podejścia, więc do trzech razy sztuka, prawda..?


Jeśli chcielibyście polecić mi jakąś fajną książkę związaną ze Skandynawią, czy to opowieść fikcyjną czy to coś do nauki, PISZCIE ŚMIAŁO ! :)

źródło: http://www.tapeciarnia.pl/239390_domy_gory_jezioro_norwegia


* recenzja dostępna również na LubimyCzytać.pl